petak, 25. ožujka 2016.

srdelice, molići



Pržene srdelice , molići (oslići mali) i u svojoj jednostavosti i najfinija ribica ...Ne zovu uzalud srdelu kraljicom mora... a i po cijeni je kraljica za nas penziće (20 kn =1 kg) jer je riba preskupa.Oslići molići svježi su 90,kn. U receptu na kraju je i video za čišćenje i filetiranje srdelice za odrezak ili filetiće. Sitna plava riba poput srdele, inćuna i papalina izvrsna je za mariniranje, posebice maslinovu ulju, soku od svježe iscijeđenih limuna, uz dodatak češnjaka i dalmatinskog mixa začinskog bilja

Sastojci 4 osobe

PRŽENE SRDELE 1
1 kg srdelica
brašno oštro
sol, maslinovo ulje
maslinovo ulje

SRDELE 2
 1 kg srdela, limun, brašno, 1 jaje +1 žumanjak, krušne mrvice,peršin, bijelo suho vino, maslinovo ulje

 SRDELE s komoračem 
 80 dag srdela, kapula, paradajz (pelati), sjeme koromača,bijelo suho vino,papar u zrnu, maslinovo ulje.

Prilog od blitve i boba 
. 1kg blitve, 70 dag mladog boba,5 režnja češnjaka, 1 dl domaćeg maslinova ulja
Srdele Tireno 
 80 dag g srdela, 1režanj češnjaka, grančica mravinca, ružmarina i kadulje,bijelo suho vino,šaka velikih maslina, limun,maslinovo ulje

Srdele s grožđicama 
 1kg srdela,grožđice, polovica luka,peršin, krušne mrvice, pinjoli, šećer, lovor,limun, maslinovo ulje.

Molići oslići 
1/2 kg molića, oštro brasno, 1 kapula (luk), 3 žlice vinskog octa, 1 dcl vode, maslinovo ulje, malo ružmarina, sol papar, limun i korica

Srdele na savur 
1 kg svježih srdela 1 manja glavica češnjaka,- 1,5 dcl maslinova ulja, - 4 žlice kvasine (vinskog octa), 1 grančica ružmarina, 3 žlice narezanog peršina, sol i papar.

Priprema

PRŽENE SRDELE 1 ♥

meni osobno najfinije na grilu a ako nemamo vanka dobre su i ovako u tavi, u svojoj jednostavnosti i najbolje mi..Svježe ili friške srdelice oprati očistiti ocijediti u cjedilu pa posušiti na kuhinjskom ubrusu i nek odstoji malo da ubrus pokupi vlažnost. Tako posušene uvaljati u brašno oštro koje stavimo u vrečicu od smrzavanja malo brašna i dio po dio srdelica protresemo u vrečici i brašno se omota oko srdelica a nema puno prljanjai manje suđa zamažemo.

Srdele peći u vrućem, ali ne prevrućem ulju sa svake strane cca po 2 minute da zadrže sočnost, da ne budu suhe . Pažljivo okretati da se ne raspadnu. Izvaditi i staviti na papirnati ubrus da se ocijedi višak masnoće.... zatim ih posoliti ih na kraju Poslužiti uz blitvu na lešo i krumpire ili mišanciju.

PRŽENE SRDELE 2

Sastojci : 1 kg srdela, limun, brašno, 1 jaje +1 žumanjak, krušne mrvice,peršin, bijelo suho vino, maslinovo ulje

ulje za prženje

Priprema: Opranim srdelama odstranite glave i kosti te ih razdvojite na filete. Posušiti ubrusom.. U zdjelu stavite filete srdelica i -3-4 žlica ulja te nekoliko kapi limunovog soka, pola čaše bijelog vina, sol i papar te marinirajte 4 - 5 sati.
Priredite rjeđu smjesu: dodajte istučenim jajima u zdjeli 4 - 5 žlica brašna. Ocijeđene i osušene srdele pustite nekoliko minuta u toj smjesi, pa ih zatim uvaljajte u mrvice. Pohajte u dosta vrelog ulja, ocijedite i osušite na kuhinjskom papiru te blago posolite. Poslužite toplo s puno kosanog peršina i limunom, prepečencem s maslacem i crvenim radićem. Ovako pripremljene srdele su izvrsne i hladne, začinjene s malo kvalitetnog ulja i uz čašu vina i kapljicom octa U slast !!!



Srdele s koromačem

Sastojci: 80 dag srdela, kapula, paradajz (pelati),
sjeme koromača,bijelo suho vino,papar u zrnu,
maslinovo ulje.

Priprema: Dobro opranim srdelama odstranite glave i kosti te ih razdvojite na filete.
Operite paradajz ili uzmite pelate , odstranite sjemenje i narežite ih na komadiće. Očišćeni i sitno narezani luk pirjajte na 4 - 5 žlica ulja te dodajte pola čaše vina. Pustite da vino ishlapi na življoj vatri pa dodajte rajčice, sol, prstohvat sjemenja od koromača i nekoliko zrna papra.
Kuhajte umak dvadesetak minuta u poklopljenoj posudi.
Dodajte srdele i kratko prokuhajte (manje od deset minuta) na tihoj vatri i bez poklopca. Poslužite ih prelivene umakom.
Kao prilog možete prirediti 2 koromača narezana na režnjeve i skuhana u malo slane vode, začinjena uljem i octom te složena sa srdelama.

Pohane srdelice

Srdelicama odstranimo glavu i drob. Operemo ih, posušimo te izrežemo čisto meso u filete. Svaki komad posebno uvaljamo u brašno, jaja i na kraju u mrvice. Pečemo u ugrijanom maslinovom ulju na slaboj vatri oko 8 minuta sa svake strane. Poslužimo uz prilog od povrća i kriške limuna.

Prilog od blitve i boba . 1kg blitve, 70 dag mladog boba,5 režnja češnjaka, 1 dl domaćeg maslinova ulja Priprema:: Posebno skuhamo blitvu, a posebno bob. Ocijedimo i u prikladnu posudu dodamo ulje i češnjak, a zatim blitvu, bob i začine.

Pohane srdelice posložimo i sa strane obložimo blitvom i bobom. Serviramo uz vino i domaći kruh.


Srdele Tireno

kao fino predjelo - specijalitet talijanske kuhinje

Sastojci 80 dag g srdela, 1režanj češnjaka,
grančica mravinca, ružmarina i kadulje,bijelo suho vino,šaka velikih maslina, limun,maslinovo ulje

Priprema: Operite i očistite srdele pa rastvorite filete bez razdvajanja. Očišćeno i oprano aromatično bilje osušite i narežite zajedno s češnjakom. Pirjajte polako na 4 - 5 žlica ulja. Podlijte s pola čaše vina, dodajte srdele i polako kuhajte. Poslužite srdele s aromatičnim umakom i ukrasite limunom te očišćenim i prepolovljenim maslinama.
Želite li da su vaše srdele još laganije? Pirjano aromatično bilje i češnjak stavite u tepsiju i po njemu složite ribu, pospite mrvicama i gratinirajte u pećnici na 180°C oko 15 minuta. Izvrsne su i hladne, začinjene s malo maslinovog ulja.

Srdele s grožđicama

Sastojci: 1kg srdela,grožđice, polovica luka,peršin, krušne mrvice, pinjoli, šećer, lovor,limun, maslinovo ulje.

Priprema: Namočite šaku grožđica. Opranim srdelama odstranite glave i kosti, otvorite ih kao knjigu, ne odvajajući filete. Očistite i sitno isjeckajte luk zajedno s opranim i osušenim peršinom.
Požutite na 3 – 4 žlice ulja 3 žlice mrvica koje zatim preselite u zdjelu. Dodajte nasjeckani luk i peršin, šaku pinjola, žlicu šećera, sol i papar. Složite srdele u namašćenu tepsiju i prekrijte ih začinima pa nastavite slagati redova srdela i začina dok imate namirnica. Između redova dodajte izmrvljeni lovorov list.
Pospite mrvicama, začinite uljem i pecite u već zagrijanoj pećnici na 180°C.
Pecite pola sata, prelijte sokom od limuna i poslužite.



Molići oslići

Plava riba na savuru ( saur) cijenjena je među poznavateljima mediteranskog života, a u osnovi riječ je o pečenoj ribi koja se potom prelijeva pirjanom marinadom na osnovi maslinova ulja, češnjaka, kvasine, ružmarina i peršina.Srdele na savuru najbolje su sutradan, a mogu se čuvati i nekoliko dana u hladnjaku

Svježi oslić prepoznajemo po čistim i bistrim očima, svježe crvenim i dobro prianjajućim škrgama te po napetoj i sjajnoj koži. Najbolje ga je pripremiti istoga dana kada je i kupljen.

Sastojci: 1/2 kg molića, oštro brasno, 1 kapula (luk), 3 žlice vinskog octa, 1 dcl vode, maslinovo ulje, mic ružmarina, sol papar, limun i korica češnjak

Priprema: Za oslića vrlo je važno dobro očistiti odrezati škarama peraje, očistiti od krljušti, odstraniti utrobu i crnu trbušnu kožicu, dobro je oprati pod mlazom tekuće vode. Nakon toga oslića treba posušiti i sa svih strana obilno poprskati limunovim sokom. Na taj način meso ostaje bijelo i čvrsto. Po površini oslića lagano utrljajte sol i mješavinu začina, a zatim ga kuhamo na lešo , ili popržimo pečemo u pećnici

Kod nas na placu odmah i očiste ali doma još pogledam obavezno i odstranim crnu kožicu u utrobu, posušiti kao i srdele u koraku 1 i u vrečici pobrašniti par osliča i šaka brašna da se omota oko tijela. ispržitiih da lijepo porumene cca 4-5 minuta s jedne i druge strane ..staviti na ubrus da se pokupi masnoća .

U drugoj tavi narezanu kapulu na tanke kolutove tj. ppola kao polumjeseci zazutiti ,dodamo ocat i vodu, tako da bude onako fino kiselkasto, Dodamo svježe mljeveni papar , lovor ružmarin koricu limuna za aromu. i prelijemo preko ispržene ribe. Ukrasimo kolutima limuna po želji.. Sa strane uvijk stavim posebno maslinovo ulje nasjeckani češnjak i peršin jer to jako volim uz bilo koju ribicu..a ima ih kod mene koji vole samo ribicu bez..ovog češnjaka.

Fino je jesti hladno a u frižideru može stajati par dana..

Srdele na savur 

 1 kg svježih srdela
1 manja glavica češnjaka,- 1,5 dcl maslinova ulja, - 4 žlice kvasine (vinskog octa), 1 grančica ružmarina, 3 žlice narezanog peršina, sol i papar.

Srdele se očiste i izvadi im se utroba no ostave glave te ih se dobro obriše krpom. Posole se i popapre, poškrope uljem pa ih se peče ili na vrelim gradelama ili «na suho» (bez ulja) u pečnici ugrijanoj na 250 stupnjeva. Kada su gotove slože se u nemetalnu zdjelu tako da glava jedne bude uz rep druge. U tavi se na maslinovu ulju na laganoj vatri zažuti narezani češnjak, doda petrusimul, dvadesetak lističa ružmarina i kvasina. Kada sve zajedno uzavre, poliju se srdele a zdjela poklopi. Srdele na «savuru» su najbolje sutradan a mogu trajati nekoliko dana.

Ovo je osnovni recept no postoje brojne varijacije. Primjerice, može se uz češnjak koristiti i kapula rezana na rebarca a kvasini dodati i bijelo suho vino ili čak koja žlica prošeka. Jedino nepromijenjeno pravilo je da «marinada» prekrije ribu te da odstoji u hladnjaku barem do sutradan.



Recepti su neki iz knjige: Zaboravljeni okusi naših starih A evo slike kolaž u  kako očistit i isfelitirati srdelice i opisno više

Kod nas na tržnici znaju očistiti srdele a kako dođu friške (svježe nočašnji ulov često se počastim srdelicam jer ostala riba je mnogo skupa a srdelice već godinama imaju cijenu 20 kn .. Zato što je jeftina ne umanjuje njen značaj jer srdelica je itekako na cijeni kod nutricionista. Dobnesla sam srdelice sebi I omladincima I očistila im I isfeletirala pa evo za njih postupak kako to napraviti a možda nekom dobro dođe pa dobije volju isfiletirati srdelice..

kako najlakše očistiti kraljicu ribe - srdelu.

Srdelu mnogi ni ne čiste, možda lagano pređu preko kože kako bi uklonili ljuske, no ovo je jednostavna metoda, za koju je potrebno samo malo prakse, I moći ćete isprobate srdele kao bečki odrezak gdje itekako potrebno temeljito očistiti.

Ako ste do sada zanemarivali ovu zdravu i jako ukusnu ribu, upravo zbog toga što nemate strpljenja oko čišćenja, I vidimo u riječima I kolažu kako u samo nekoliko sekundi dobiti krasne snicleke- filete od jedinstvene srdele.

1. Kao i kod gotovo svake ribe prvi korak je čišćenje ljuski. vidi sliku1 Odaberite nožić bez zubaca i lagano, od repa prema glavi, pređite nježno nekoliko puta preko kože srdele dok se ne riješite svih ljuski.

2. Nakon što ste očistili kožu srdele treba se pozabaviti iznutricama. Ne treba koristiti nož i precizno rezati utrobu kako bi temeljito očistili ribu. Dostatno je samo kažiprstom krenuti od glave, odnosno škrga, i jednim potezom prsta izvaditi sve iznutrice. Vidi sliku 2. Kada pređemo s uspjehom prva dva koraka, srdele još samo malo isprati lagano pod vodom

3. Postoji još jedna važćna prepreka do savršeno isfiletirane srdele, a to je središnja kost koja je povezana s glavom. Ovaj postupak je vrlo jednostavan i uz malo prakse bez problema ćete iza sebe ostavljati jednu čistu srdelu za drugom. Krenemo palcem od glave i pratitimo središnju kost te lagano odvajamo meso od nje. Vidi sliku 3. Kada dođemo i do kraja repa I taj korak je gotov. Važno je napomenuti da ne trebate isti postupak ponoviti s druge strane jer krećete na idući, završni korak koji se odnosi vađenje glavne kosti.

4. Nježno lagano primimi kost kod glave i lagano je otrgnemo od mesa. Povucimo kost sve do repa i tu je otkinimo. Vidi sliku 4 Kad to napravimo fileti od srdela su čisti i spremni za raznekombinacije . Još jedno jelo, koje je zanemareno, kao i srdele, su one marinirane, pa bečki odresci od srdela Savršene morske ljetne zalogaje koje nije potrebno kuhati pripremit ćete u tren oka nakon što se savlada ovaj jednostavan način čišćenja srdela.

Članak na Coolinarici Čišćenje i prženje srdelica

Recepti na temu srdelica  Marinirane srdele by me

Srdele kao bečki odrezak

Umak od srdela

Službena sezona srdela je od svibnja do listopada. Kažu da su majske i lipanjske srdele najbolje za soljenje. a meni su nekako najbolje od 3-eg mjeseca za prženje kad dođe svježi ulov u ribarnice kao i molići i sipe ...

SOLJENJE SRDELA Vrijeme: sredina i kraj svibnja, kad su najdeblje,prvo pola prsta debeli sloj na dno krupne morske soli, slagati ih tako da im se trbusi ne dodiruju, leđa uz trbuh dakle, posoliti,slijedeći red ide poprijeko, u križ u odnosu na prethodni red, posoliti, dakle između svih redova sol, na vrh posoliti i staviti drveni poklopac pa dobar piz da pritisne, kako bi se sukrvica digla na vrh, bačvicu (posudu) na toplo 7 dana, ne na sunce, nakon 7 dana odliti sukrvicu i spremiti u konobu. Za konzumaciju su srdele spremne nakon 3 mjeseca, a inćuni nakon 2 mjeseca.


Kad ih vadite iz bačvice, ne perite ih vodom. Jednostavno se obrišu papirnim ubrusom, isfiletiraju, slože na pijat, poliju maslinovim uljem, i eto ga. Dobro legne pokoji kapar, na listove narezana crvenu kapulu, nek malo odstojiOčišćene isfiletirane srdele i inćune možemo motati u spirale i spremiti u manje tegle, te zaliti suncokretovim uljem u što manje teglice zbog gostiju koji na odlasku traže "samo malo", a ne možemo ih odbit



Posluživanje

I na kraju predivan članak od damira1 kako to samo ona zna lijepo napisati, prezentirati...vrijedno ga je pročitati Između jednostavnih i "nema što nema" recepata ♥ (dio teksta citiram:Svježe srdele i inćuni pečeni na žaru, samo lagano uvaljani u mrvice namirisane travicama (ružmarinom,timijanim, mažuranim, peršinom i jednim režnjem češnjaka). Riba koja je na jednostavan način obogaćena začinima . I, još, riba koja srećom postaje sve cjenjenija ).

Recept Pečene srdele po težački  Sicilijanske srdele 

izvor:http://www.coolinarika.com/

Nema komentara:

Objavi komentar