srijeda, 31. svibnja 2017.
musaka koja će se razgrabiti
Potrebno je:
700 gr krompira
300 gr. ml. mesa
1 glavica crnpg luka
4 čena belog luka
1 k.k. aleve i tucane paprike
ml. biber
so (može začin)
2 jaja
1 pavlaka (200 gr.)
50 ml. mleka
ulje
Prirprema:
Crni luk iseckati i propržiti na ulju, dodati so, alevu i tucanu papriku biber i sve izmešati. Krompir očistiti oprati i iseći na listiće.
U djubeć poredjati pola krompira pa dodati ml. meso i odozgo prekriti ostatkom krompira.
U činiju staviti pavlaku jaja i mleko i žicom izmešati i preliti preko krompira. Mlo protresti djuveč i staviti u rernu koju ste zagrejali na 200 stepeni C.
Poželjno jeda krompir pokrijete poklopcem ili folijo.
Pred kraj otkriti da se zapeče. Peći oko 40-45 min. da lepo zarumeni.
Prijatno!
bakina kuhinja
NAJČUDOTVORNIJA NAMIRNICA SVIJETA: Kupina
Kupina, lat. Rubus fruticosus, je višegodišnji grm koji raste uz ograde, rubove šuma, puteve. Ima oblik trnovitog grma koji može doseći visinu do 3 metra.
Kupina je biljka porijeklom sa sjevernih područja. Njena primjena u liječenu duga je dvije tisuće godina. Povijest otkriva da su Grci i Rimljani koristili njene plodove, lišće, koru i korijenje u liječenju brojnih bolesti, od blagih infekcija do otrovnih ugriza. Tijekom 18. stoljeća u Europi je bila toliko popularna za liječenje gihta da je nazvana „giht bobicom“.
Nedavna istraživanja samo opravdavaju njenu tisućljetnu terapeutsku primjenu. Ljudima je slabo poznato koliko je ovo voće zapravo ljekovito, a popis medicinskih primjena ispunio bi stranice i podeblje knjige. Zato, upoznajte je i opskrbite se njome još dok joj je sezona. Ako možete, birajte divlje kupine ispred uzgojenih.
Sastav i ljekovitost kupine
– Kupine su ukusne i nutrijentima bogate bobice. Sadrže vitamin A, B1, B2, B3, B6, vitamin C, folnu kiselinu, vitamin E i K. Mineralni sastav uključuje kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij i cink.
– Dobar su izvor aminokiselina i esencijalnih vlakana.
– Snažan antioksidans. Kupine obiluju antioksidansima koji na više načina štite naš organizam.
– Komponente poput fenolne kiseline, flavonoida i flavonola antocijanozida štite od mnogih bolesti uzorkovanih oksidativnim oštećenjima.
– Od posebne važnosti su antioksidansi antocijanozidi koji imaju gotovo nevjerojatno pozitivne učinke na zdravlje. U 14 kliničkih studija na 694 ispitanika, antocijanozidi su pokazali pozitivan učinak na zdravlje.
– Kupine izvrsno djeluju na zdravlje očiju.
– U jednoj od studija 50 ispitanika je uzimalo tri puta na dan ekstrakt s antocijanozidima i vitamin E. Kod 97 posto ispitanika progresija bolesti je stala. U drugoj studiji rađeno je slično testiranje kod oboljelih od makularne degeneracije, rezultat je bio – značajno poboljšanje vida.
– Izvrsni rezultati postignuti su i kod dijabetičke retinopatije. Dijabetes uzrokuje brojna oštećenja u tijelu. Istraživanja su potvrdila da antioksidansi mogu značajno umanjiti progresiju oštećenja organa, posebice očiju.
– Antocijanozidi također jačaju stijenke krvnih žila i tako preveniraju pojavu varikoznih vena.
– 47 ispitanika s tim problemom svakodnevno je uzimalo anoticijanozide te su primijetili značajne promjene na bolje.
– Prirodna zaštita od raka pluća, crijeva i jednjaka
– Bobičasto voće dobar je saveznik u borbi s rakom. Tu spada i kupina koja se nalazi na listi top 10 namirnica s najviše antioksidanata koji djeluju preventivno protiv karcinoma. Posebno se ističe u borbi protiv raka pluća, debelog crijeva i jednjaka. Mikronutrijenti iz kupine imaju zaštitno djelovanje i sprečavaju rast malignih stanica.
To potvrđuju i mnoge studije koje antocijaninima i tvarima poput elagične kiseline i cijanidin-3-glukozida pripisuju utjecaj na smanjivanje tumora i metastaza.
Kupina za kardiovaskularno zdravlje
Obilje flavonola u kupini čini je blagotvornom za zdravlje srca. Prisutnost magnezija i vlakana sprječava blokiranje arterija i stimulira tok krvi. To smanjuje rizik od srčanih bolesti poput moždanog i srčanog udara, i ateroskleroze. Magnezij pomaže u regulaciji krvnog tlaka, prevenciji aritmije i nepravilnih otkucaja srca.
Spoj iz kupine cijanidin-3-0-glukozid štiti od endotelijalne disfunkcije – jednog od početnih procesa u razvoju ateroskleroze. Cijanidin-3-0-glukozid bori se protiv slobodnih radikala i smanjuje upale i zadebljanje arterija.
Kupina za bolje pamćenje
Redovita konzumacija kupina od velikog značaja je za kognitivne sposobnosti. Polifenolni spojevi iz kupine pomažu usporiti slabljenje motoričkih i kognitivnih sposobnosti, poboljšavaju pamćenje i neuralne funkcije.
Kupina za trudnoću
Kupine kao prirodni izvor folne kiseline doprinose optimalnom razvoju fetusa i smanjuju rizik od malformacija. Folna kiselina važan je nutrijent za sve dobne skupine. Vitamin C i antioksidansi pomažu ojačati imunitet majke, dok prisutni minerali održavaju zdravlje kostiju.
List kupine
Čaj od lista kupine ima ljekovita svojstva. Obiluje adstringentnim taninima koji djeluje stezujuće i tako koriste kod proljeva i dizenterija. Toliko je učinkovit da ga je Njemačka komisija E uvrstila u svoj registar kao tretman protiv proljeva. Koristi se i za smanjivanje krvarenja iz rana, grlobolje, hemeroida.
Trudnicama se preporučuje mjesec dana prije poroda piti čaj od kupinovog lišća i sve druge pripravke od te biljke, da bi im porod prošao što lakše. Oblozi od čaja koriste se za liječenje podbuhlosti lica i očiju.
Čaj od lista kupine
2 čajne žličice suhih listova kupine prelijte s 250 ml kipuće vode i nakon 15 minuta procijedite. Pijte ga ili grgljajte kod grlobolje, upale krajnika, dušnika, bolesnih desni i afta u ustima.
Ljekovita svojstva kupine:
– jača imunitet
– poboljšava pamćenje i koncentraciju
– pomaže kod tegoba dišnih puteva
– sprječava i liječi bolesti srca i krvnih žila
– pomaže radu probave i potiče mršavljenje
– sprječava mnoge vrste raka
– pomlađuje kožu
– pomaže kod anemije
– prirodan lijek za giht i osteoporozu
– prirodna pomoć trudnicama i dojiljama
Berba kupine
Mladi zeleni listovi (bez lisne drške) i cvjetni vrhovi kupine beru se u rano proljeće (samo s vrhova stabljike i po suhom vremenu). Listove kupine valja sušiti u tankom sloju kako bi sačuvali lijepu zelenu boju. Zreli plodovi kupine beru se u kolovozu i rujnu, a korijen se iskapa u veljači i ožujku.
Pripravci s kupinom
U kakvom god obliku konzumirali kupinu ne možete pogriješiti, da bi iskoristili njene prednosti bitno je da to bude redovito. Od nje možete praviti sok, džem, čaj, pekmez, sladoled, vino, liker kao i od većine drugih vrsta voća.
Plodove možete smrzavati, sušiti, kuhati i peći. Plod najbolje je koristiti u sirovom obliku, jer tako sadržava najviše nutrijenata.
Vino od kupine za slabu djecu i brži oporavak od bolesti
U veću staklenku stavite dva kilograma zrelih kupina i pola kilograma smeđeg šećera ili drugog prirodnog sladila.
Sve dobro izmiješajte i ostavite na toplom mjestu (ili na suncu) 20 dana. Svakog drugog dana smjesu dobro promućkajte.
Nakon 20 dana kupinovo vino procijedite, ulijte u čiste boce od pola litre i začepite plutenim čepom.
Pripravak protiv niskog tlaka
U bocu s litrom kupinova vina stavite dvije žlice sitno narezanih listića ružmarina, dobro zatvorite i ostavite stajati 10 dana.
Nakon toga kupinovo vino procijedite kroz gazu.
Pijte dva decilitra poslije jela.
Kupina za odvikavanje od pušenja
Ako želite prestati pušiti koristite mlade izdanke, pupoljke kupine za žvakanje, jer vam nakon toga cigareta nikako neće odgovarati.
http://prirodni-lijek.info
Šta se događa ako pojedemo buđav hljeb?
Nije sva buđ ista, a da li je nešto za jelo ili ne zavisi od boje, ali i namirnice na kojoj se nalazi.
Za razliku od pokvarene hrane, ona ne smrdi, već stoji na vrhu, odbijajući nas da jedemo ono što se izuzev buđi čini savršeno dobrim hljebom, prenosi “B92“.
Međutim, šta bi se dogodilo da takav hljeb pojedemo?
Stručnjaci kažu kako nema jednostavnog odgovora, već je rizik za zdravlje jednak kao i da popijemo vodu iz neprovjerenog izvora.
„Buđ sama po sebi nije toksična. Postoje brojne vrste buđi, a samo neke od njih mogu biti štetne po zdravlju“, objašnjava mikrobiolog Randi Vorobo sa Univerziteta „Kornel“.
Nipošto ne mirišite buđ
Vorobo ističe kako se buđ nikad ne smije mirisati, jer to može izazvati bolest disajnih puteva. Hljeb s malim količinama bijele i plave buđi još se može spasiti, ali budući da se lako može proširiti, treba da isječete cijeli centimetar ispod buđi, a ostalo možete pojesti.
Hljeb morate baciti ako ima narandžastu, žutu ili crnu buđ. One mogu biti štetne i od njih bi mogao da vas stomak.
Šta možete da jedete poslije odstranjivanja buđi
Većina voća je sigurna nakon što se odstrani buđ, jer njihova kiselost spriječava štetnoj bakteriji da se razvija. Ako je voćka jako plesnjiva, najbolje da je bacite.
Sir je toliko gust da ispod površine nema dovoljno kiseonika koji bi dopustio buđi da se razvija. Da biste ipak bili sigurni, možete odrezati i koji centimetar više.
Buđ s džema ili ajvara možete odstraniti kašičicom, a dobro je odstraniti i još koji centimetar ispod buđi kako biste bili sigurni da ste je izvadili iz svih pora i da možete jesti.
Šta bi svakako trebalo da bacite
Meke sireve
Povrće nakon što je postalo sluzavo
Orašaste plodove i sjemenke
Meso, iako nije vjerovatno da na njemu nastane buđ
ČEŠKI KOLAČ.
SASTOJCI
Biskvit
• 4 jaja
• 5 žlica šećera
• 5 žlica brašna
• 3 žlice kakaa
• 1 prašak za pecivo
• 3 žlice mlijeka
• 3 žlice ulja
Krema
• 0.5 l mlijeka
• 20 dag šećera
• 1 vanilin šećer
• 5 žumanjaka
• 20 dag margarina
• 5 žlica brašna
Bijela glazura
• 5 bjelanjaka
• 25 dag šećera u prahu
• 1 vanilin šećer
PRIPREMA
Jaja izmiksati sa šećerom, dodati mlijeko i ulje te na kraju brašno pomiješano s praškom za pecivo i kakaom. Peći na 180 C.
Žumanjke i brašno umutiti s malo mlijeka i uliti u preostalo mlijeko prokuhalo sa šećerom.
Kuhati dok se zgusne. U vruću kremu dodati margarin i miješati dok se ne ujedini s kremom.
Margarin se može i pjenasto izraditi pa onda izmiksati s hladnom kremom, ali onda krema neće imati lijepu žutu boju već će biti bijela. Premazati hladan biskvit.
Bjelanjke, šećer i vanilin šećer malo izmiksati, a zatim još 10-ak minuta na pari.
Premazati preko kreme.
coolinarika.com
BRZI KEKS KOLAČ.
Ukusni kolač koji možete skoro uvijek napraviti od sastojaka koje imate u kuhinji.
Sastojci
400 gr petit keksa
800 ml mlijeka
8 kašika šećera
200 gr šećera u prahu
120 gr putera
100 gr mljevenih oraha
100 ml soka od narandže
2 čokoladna pudinga
Način pripreme
600 ml mlijeka naspite u šerpu i ostavite da provrije.
Ostatak mlijeka pomiješajte sa pudingom i šećerom pa umutite u mlijeko.
Kuhajte dok se ne zgusne i ostavite da se ohladi.
Umutite puter sobne temperature sa šećerom pa dodajte puding i u miješajte orahe.
Keks umačite u sok od narandže i redajte u posudu.
Mažite kremom i ponavljajte dok ne potrošite sastojke.
Ostavite u frižideru, najbolje preko noći i uživajte.
domacica.com
MALINA KOCKE.
Sočni žuti biskvit, malinasta krema i ukusni preljev od čokolade.
Sastojci
TIJESTO
700 gr brašna
500 ml jogurta
200 gr šećera
100 ml ulja
4 jaja
1 prašak za pecivo
KREMA
500 gr vrhnja za šlag
200 gr malina
50 gr šećera
PRELJEV
200 gr čokolade za kuhanje
100 ml vrhnja za kuhanje
Način pripreme
Umutite jaja sa šećerom pa dodajte jogurt i ulje.
Umiješajte brašno i prašak za pecivo pa dobro promiješajte.
Naspite u namašćenu pobrašnjenu tepsiju i pecite u rerni zagrijanoj na 180 stepeni 40 minuta.
Umutite šlag čvrsto, a maline izgnječite.
Pomiješajte sa šlagom pa premažite preko tijesta.
Otopite čokoladu sa vrhnjem i prelijte preko šlaga.
Ostavite da se ohladi u frižideru pa režite na kocke.
domacica.com
PALAČINKE OD KROMPIRA.
Iz priručnika TRAGOM STARIH RECEPATA Anuške Minić i Nataše Tatović.
Sastojci
2 veća krompira
3 kašike brašna
1 jaje
1 kašika kajmaka
2 kašike mleka
so
2 kašike ulja
Priprema
Krompir oprati, oljuštiti, izrendati na sitnoj strani rešetke rendeta.
Krompiru dodati brašno,jaje, kajmak, mleko i soli po ukusu, pa dobro sjediniti.
U tiganju za palačinke zagrejati one dve kašike ulja, izliti testo, raširiti ga po tiganju i peći sa obe strane dok ne porumene.
Posluživanje
Služiti sa nekom sezonskom salatom, samostalno ili punjene omiljenim nadevom.
coolinarika.com
DOMAĆA KREMA PROTIV BORA. FANTASTIČAN EFEKAT ZA 7 DANA!
Nažalost, pojava bora je neminovna kod svake žene. A sa njihovom pojavom počinjemo da se grčevito borimo, koristeći različite kreme, metode i kozmetičke tretmane.
Ali, čak i najskuplje kreme ne garantuju nam kompletno izbavljenje od ovih kozmetičkih nesavršenstava, pogotovu što koža vrlo brzo navikava na kupovne kreme i ne daje uvek odgovarajuće rezultate.
krema
Ako imate vremena i želju pripremiti domaću kremu protiv bora svojim rukama, onda možete iskoristiti ovaj odličan recept.
Već smo pravili domaću kremu protiv bora sa želatinom i masku za zatezanje lica sa efektom botoksa, a sada vam predlažem da isprobate ovaj recept.
Ova domaća krema je idealno sredstvo za negu kože: hidrira, izravnava ten, smanjuje vidljive bore i usporava proces starenja kože. Njena prednost –
prirodni sastojci i bezbednost. Odgovara svim tipovima kože. Vidljivi rezultati su već za 7 dana. Oni, koji se sa poštovanjem ophode prema svojoj kozi, zavoleće ovu kremu. Recept je jednostavan i zaista čudesan.
Za pripremu kreme biće potrebno:
1 supena kašika bademovog ili maslinovog ulja
1 žumance
1 čajna kašika meda
2 čajne kašike apotekarskog vazelina
Priprema kreme Vazelin otopiti na vodenoj pari. Biće potrebno par minuta.
Skinuti sa šporeta i dodati ostale sastojke: med, žumance i ulje.
Sve sastojke temeljno promešati. Mešajte par minuta, dok ne dobijete homogenu smesu.
Preručite u kutiju, može od stare kreme, biće dovoljna kutija od 50 ml.
Laganim, masirajućim pokretima nanosi se na očišćenu kožu. Posle 30 minuta ukloniti ostatke kreme vatnim diskom umocenim u mineralnu (kiselu) vodu ili vlažnom maramicom za lice.
Ova krema može da
vam posluži i kao odlično sredstvo za podmlađujuću Zogan masažu lica.
Napomena: krema se upija u kožu duže od sat vremena, tako da treba da se nanosi na lice 2 sata pre spavanja. Kremu čuvajte u frižideru. Kad se potroši, i ako ste zadovoljni, napravite novu meru. Pošto su svi sastojci prirodn,i nemojte praviti duplu meru odmah, da se ne pokvari. Budite lepi!
biljnaapoteka.info
DOMAĆI SOK OD VIŠANJA BEZ KONZERVANSA – ZA SLADOKUSCE KOJI TRAZE PRAVO OSVJEZENJE SA OKUSOM VOCA BEZ KONZERVANSA,POKLANJAM OVAJ RECEPT KOJI KORISTIM VEC DUGI NIZ GODINA
SASTOJCI
5 kg visanja
5 kg secera
50 gr. limuntusa
3
l vode
1do 2 vanilin secera(po zelji) nije obavezno
PRIPREMA:
Visnje oprati pod mlazom vode, odvojiti od kostica i peteljki, staviti u vecu posudu zajedno sa secerom vodom i limuntusom da odstoji 24h (nije problem ako ostane i dan duze)na hladnijem i tamnijem mjestu, promjesati vise puta da se secer sto vise otopi,pozeljno je izgnjeciti sve malo rukicama. Propasirati na cijedilku sa sirim rupicama ili propustit kroz masinu za pravit sok od rajcice.(bit je da se odvoji ljuska i da ima malo krupnijih komada visanja) a moze se procijediti i preko gaze.
Ocijedjeni sok(sirup) degustirajte,ulijete malo u casu razrijedite vodom i ako treba dodati jos limuntusa (ja dodam ukupno 100gr.ama limuntusa jer volimo da je malo kiselkastije i jedan do 2 vanilin secera radi arome) Sve zajedno prokuhati pripazite malo prije nego pocne kuhat da smanjite temperaturu jer pjena se pocne dizat naglo i zna zakipiti,dovoljno je da krcka3-5 min. Jos nije kasno da probate i dodate ako nesto nedostaje po vasem ukusu samo pazite na limunsku kiselinu ako ju sad dodajete da vam ne pokipi bez obzira sto ne kuha(zna se desiti obzirom da je jos vrelo),ako je to to, odmah sipati u ciste boce zagrijane u pecnici na 100 stupnjeva.(cepove dobro zavrnut a ako su stariji prije cepa staviti celofan)cepove je pozeljno premazati alkoholom prije zatvaranja boca.
Sloziti u neko korito ili sl.stim da se sto bolje umotava u deku ili vise njih. Hladi se 2-3 dana i nakon toga je za upotrebu a moze stajat i do 2god.bez da se pokvari. OVO je moja verzija od ove godine puno je jednostavnije i brze,(radio sam sve to vani u kotlicu za fis) zato sam i napravio male izmjene na receptu. Nazdravlje:)
Posluživanje:
Nemate vremena za odvojit kostice!?
Alternativa-U vecoj posudi visnje, voda, secer dobro zgnjecite rukama.
Nemate dovoljno mjesta za skladistenje!?
Alternativa-smanjite kolicinu vode za 2 l uz tobit ce vam gusci sirup.Ostale kolicine (visnje,secer i limuntus ostaju iste) nista ne umanjivat.
izvor:mala kuhinja veliki uzitak
pohovane punjene palačinke (Stuffed fried pancakes)
Veoma pogodne za doričak ili večeru ili kad Vam najave iznenadni gosti. Brzo se prave i nisu skupe a ukus je fantastičan..
Potrebno je:
4 jaja
100 gr parizera
100 gr feta sira
50 gr kajmaka
so
200 gr prezli
100 gr kačkavalja
300 ml mleka
kečapa
ulje
Priprema:
Razmutiti 2 jaja dodati mleko i brašno i malo ulja i žicom umutiti redje testo za palačinke u koje dodamo i malo ulja.
Pržimo palačinke. Sir izgnječimo viljuškom dodamo kajmak pa dobro izjednačimo. Svaku palačinku prvo namažemo sirom dodamo po jedan kolut parizera i tanki list kačkavalja i na kraju malo kečapa. Savijemo stranice uvijemo palačinku i redjamo na poslužavnik.
U drugi tanjir razbijemo ostatak jaja dobro ih umutimo žicom. Svaku palačinku dobro umočimo u jaja pa u prezle . pržimo u dubokom ulju pa kad lepo zarumene vadimo na papirnu salvetu da upiju višak masnoće. Prijatno!
izvor:bakina kuhinja
PITA S VIŠNJAMA I GRIZOM MLJAC MLJAC
Sastojci
kore za pite i savijače
višnje
Za nadjev od griza (šoljice su one od jogurta):
2 – 3 jajeta
2 tekuća jogurta
1 1/2 šoljica šećera
2 vanilin šećera
1/2 šoljice ulja
1/2 prašak za pecivo
1 1/2 šoljica griza
Priprema
1.
Smjesa / nadjev od griza:
Jaja dobro umutimo sa šećerom i vanilin šećerom. U tu smjesu dodamo jogurt, ulje, griz i prašak za pecivo. Izmješamo i ostavimo da odstoji oko pola sata da se griz fino napije tekućine.
2.
Uzmemo kore za pite. Prvu koru namažemo smjesom od griza, stavimo drugu koru koju također namažemo smjesom. Stavimo treću koru na koju rasporedimo višnje. Sve fino zarolamo i složimo u namašćeni lim za pečenje.
3.
Postupak ponavljamo sve dok ne potrošimo sve kore.
A viškom nadjeva od griza koji ostane jednostavno prelijemo pite.
4.
Stavima peći (u prethodno zagrijanu rernu) na 180 stupnjeva nekih 40 minuta.
Posluživanje
Ostaviti da se ohladi i poslužiti uz tučeno slatko vrhnje.
Umjesto višanja može se staviti bilo koje voće, npr. kupine, maline, šumsko voće….
Ja sam čak i probala sa ribanim jabukama i nije ispalo loše
Izvor:coolinarka.com
Kako uzgojiti sobni rododendron (Azalea Indica)
Azalea Indica – sobni rododendron ili Rhododendron obtusum – lijepa je cvjetna lončanica, koja cvate zimi. U posljednje vrijeme mogu se i kod nas nabaviti te dosta osjetljive biljke, koje su podrijetlom iz Japana, a srodne su s vrtnim rododendronima.
Azaleju je najbolje držati u prohladnoj prostoriji. Korijenova bala, s puno sitnih korjenčića, mora uvijek biti umjereno vlažna. Biljki treba redovito prskati lišće, osim za doba cvatnje, jer se prskanjem oštećuje cvijet. Za zalijevanje i prskanje treba upotrebljavati meku vodu, po mogućnosti kišnicu.
Od svibnja do listopada može biti ukopana vani u vrtu, ili u sandučiću s tresetom na balkonu. Tu je treba držati na sjenovitu mjestu i redovito zalijevati i prskati. U polovici listopada azaleju treba izvaditi, presaditi u posebnu zemlju za azaleje (nabaviti u vrtlariji) i držati u prohladnoj prostoriji, uz redovito zalijevanje, prskanje i nadohranjivanje.
Kada biljka počne s cvastnjom, smjestit ćete ju u umjereno zagrijavanu prostoriju. Nije dobro držati ju na pretoplom mjestu, jer tako odbacuje pupove i cvjetove. Mlade izboje, koji se jave prije i za vrijeme cvatnje, treba redovito uklanjati, a one nakon cvatnje puštate da rastu, jer se na njima razvijaju novi cvjetni pupovi.
Mlaka voda s limunom: zašto je treba piti svako jutro?
Pola limuna iscijeđenog u čašu mlake vode čudotvoran je napitak za kojim žudi naše tijelo. Doznajte što sve može samo jedna čaša limunske vode na tašte i zašto j svi trebamo piti
1. Jača imunitet
Limun je krcat vitaminom C koji pomaže u borbi s virozama i jača imunitet. Sadrži i kalij koji kontrolira krvni tlak te djeluje protuupalno. Savšen je u borbi protiv asme i drugih bolesti dišnih puteva. Pomaže željezu da se apsorbira u tijelu.
2. Djeluje kao antioksidans
Direktan unos ove čarobne tekućine u želudac čisti tijelo od toksina te time sprečava nastajanje kancerogenih, abnormalnih stanica u tijelu te njihovo razvijanje.
3. Čisti kožu
Limunska voda na tašte djeluje kao antioksidans te tijelo čisti od slobodnih radikala koji mu štete. To utjeće i na stanje kože koja je svakodnevno izložena negativnim vanjskim utjecajima. Djeluje i u borbi protiv bakterija koje uzrokuju akne, usporava proces starenja kože i revitalizira kožu.
4. Za bolju probavu
Limunska kiselina djeluje pozitivno na probavu. Sprečava nastajanje želučanih tegoba i grčeva jer balansira kiseline u želucu koje su potrebne za normalno odvijanje probave. Izvrstan je saveznik u borbi protiv nadutosti i žgaravice. Limunska voda čisti jetru te djeluje antiseptički zbog čega ‘čisti’ crijeva od toksina koji se nakupljaju na stijenkama crijeva.
5. Pomaže kod mršavljenja
Limunov sok sadrži pektine, polisaharide koji smanjuju želju za hranom. Čaša vode s limunom odmah nakon buđenja pruža osjećaj sitosti te pomaže hrani da se brže razgradi.
6. Balansira PH vrijednosti
Limunska kiselina kao i askorbinska kiselina koje se nalaze u limunu alkaliziraju naš organzam, odnosno krv te ga dovode u balans i time sprečavaju razvoj brojnih bolesti.
7. Popravlja raspoloženje
Vitamin C unesen direktno u organizam, odnosno na prazan želudac djeluje poput energetske injekcije koja popravlja raspoloženje, budi naš organizam i pomaže u borbi protiv depresije, tjeskobe i stresa općenito.
8. Obnavlja stanice kože
Ovaj čarobni napitak značajno djeluje na kožu, a time i pomaže u zacjeljivanju rana i obnavljanju mlade kože te kod smanjivanja vidljivosti ožiljaka. Zbog svog protuupalnog svojstva, ovaj jutarnji napitak izvrstan je borac protiv infekcija rana i opeklina.
9. Za svježi dah
Ispijanje vode s limunom na tašte ispire se usna šupljina koja je prepuna bakterija, uzročnika lošeg zadaha. Isto tako, ova tekućina pomaže kod zubobolje i gangivitisa te
Kod zacjeljivanja ranica i afti u usnoj šupljini.
10. Djeluje kao duiretik
Limfni sustav ima važnu ulogu za naše tijelo, ali i imunitet koji ga štiti. Čaša vode ujutro hidratizira tijelo i vraća izgubljenu tekućinu tijekom noći.
Dehidracija može uzrokovati umor, tromost i pad imuniteta što može dovesti do zatvora, visokog tlaka i nesanice.
Isto tako, voda ispire toksine iz tijela, potiče rad bubrega te stvaranje enzima važnih za normalan rad jetre.
NUTELLA TORTA OD SAMO 3 SASTOJKA
Sastojci
600 g nutella
200 g ekspandirani pirinač
3 l sladoleda od vanile
Priprema
1.
Ako možete prvo napravite sladoled nekoliko dana ranije po ovom receptu a ako nećete da pravite sladoled, onda ga kupite. Ja sam prvo napravila sladoled.
2.
Okrugli kalup sa pomerajućim stranicama, prečnika 25cm ili sličnih veličina a možete ako hoćete da koristite i četvrtasti kalup, izbor je vaš,staviti u zamrzivač zajedno sa velikom zdelom za mućenje.
3.
U dublju šerpu staviti nutelu i ekspandirani pirinač i na tihoj temperaturi sve zajedno izmešati da se nutela sjedini sa pirinčem.
Uzeti veći plah,prekriti sa papirom za pečenje i sipati smesu od nutele. Poravnjati sa spatulom i staviti u zamrzivač da se dobro ohladi i stegne, ali da se ne zamrzne.
4.
Sladoled izvaditi iz zamrzivača i ostaviti u frižider da omekne, da može da se meša, ali ne sme da se otopi.
Posle 35 do 40 minutaizvaditi smesu od nutele i nožem i viljuškom iseći na sitne zalogajčiće, ako je potrebno vratiti u zamrzivač dok sladoled ne omekša.
5.
Kad je sladoled omekšao, izvaditi smesu od nutele, veliku zdelu i kalup iz zamrzivača.
Staviti omekšali sladoled u veliku zdelu, koju ste izvadili iz zamrzivača, dodati 3/4 smese od nutele, ostatak vratiti u zamrzivač dok ne napravite tortu, to vam je potrebno da stavite po vrhu torte, i sve dobro sjediniti sa omekšalim sladoledom.
6.
Tako pripremljenu smesu sipati u ohlađeni kalup ( sipati sa spatulom ili velikom kašikom i svaki put dobro izravnjati i pritisnuti malo više da izbegnete da imate "džepove" od vazduha.
7.
Kad ste završili sa smesom od sladoleda,izvaditi komadiće nutele iz zamrzivača, posuti svuda po vrhu.
Zaviti celu tortu i kalup u providnu foliju i vratiti nazad u zamrzivač, najmanje 4 do 6 sati, ili najbolje,preko noći da se potpuno zamrzne.
8.
Izvaditi tortu pola sata pre služenja i ostaviti u frižider. ( tortu ne morate vaditi ranije i stavljati u frižider, možete je direktno iz zamrzivača seći, samo dobro zagrejte nož vrelom vodom, i posle svakog reza, ponovo zagrejati pod mlazom tople vode i obrisati nož pre sečenja )
Skinuiti stranice sa kalupa, staviti na tacnu za torte.
Zagrejati nož pod mlazom tople vode i seći tortu na šnite i poslužiti odmah
Izvor:coolinarka.com
RECEPT ZA ČIZ KEJK ČOKO KOLAČIĆE
Ova poslastica sjedinuje dva popularna dezert – čiz kejk i čokoladni mafin! Savršeno, zar ne? A uz sve to izgleda fenomenalno, tako da možete da ga poslužite i pred najizbirljivije goste!
SASTOJCI
100g crne čokolade,
125g putera,
30g kako praha,
130g šećera + 60g za krem sir miks
3 jajeta,
130g brašna,
250g krem sira,
2 kašike vanila estrakta.
PRIPREMA
Korak 1
U blago zagrejanu šerpu u bacite puter, crnu čokoladu i kakao. Mešajte dok se sve ne istopi i ne sjedini. Isključite šporet, pa dodajte šećer i umućena jaja. Promešajte.
Korak 2
U dublji sud ubacite krem sir, šećer i ekstrakt vanile. Mutitte dok ne dobijete glatku masu, pa dodajte jaje i njega umutite.
Korak 3
U čokoladnu smesu dodajte brašno koje čete prosejati, pa promešajte. Na tepsiju stavite papir za pečenje, pa nanesite obe smese, svaku u po jedan ćošak i blago povežite međusobno ih razmazujući. Pecite 30-40 min u rerni zagrejanoj na 160°C.
Ako ste zabole čačkalicu u kolač i izvukle je čistu, gotovo je! Poslužite i uživajte u ovim slatkim zalogajima!
Izvor: mogujatosama.rs/
NAJBOLJI BOUNTY KOLAC KOJI KRUZI INTERNETOM
Za sve, koji su ocekivali ovaj recept. Imam ga vec duze vrijeme, pravim ga cesto. Ali problem zasto ga nisam stavila, jer neznam gdje sam ga nasla, i zato cu napomenuti da nije moj. Ali je veoma fin i za one koji nemaju sad imaju sansu da probaju.
SASTOJCI
6 bjelanjaka
200g secera u prahu
200g kokosa
krema
150g margarin(puter)
150g cok.za kuhaje blage
90g secera u prahu
6 zumanjaka
PRIPREMA
Mix bjelanjke pa dodati secer.Rucno dodati kokos. Pleh od sporeta, obloziti papirom.
Sasuti masu, i peci oko 15 min na 180C. Ili dok blago ne porumeni.
Dok se kora pece, mi cemo margarin otopiti, dodati čok.
Ostaviti da se ohladi. Mix zumanjke sa secerom. I dodati cok. sa marg.u to.
Mozete staviti par minuta u frizider, da bi lakse mazali koru.
Kad je kora pecena rezati na trake, tj.na 3 djela mazati filom.
Ja sam prosli put, umutila vrhnje za slag dodala malo cok.i dobila coko kremu premazala preko.
Bio je jos bolji. Pojeo se za dan.
Kako god da ga radili, super je brzo i jednostavno.
ZA SVE DOMAĆICE: POMIJEŠALA KORE OD NARANDŽI I SIRĆE, A KADA VIDITE KRAJNJI REZULTAT, STALNO ĆETE KORISTITI!
Sve domaćice znaju da je jedna od ‘nemogućih misija’ oribati rernu. Koje god hemikalije da koristite, uvijek ćete morati da ‘koristite silu’ i ribate kao lude. Ipak, postoji trik koji će vam olakšati te muke, a dolazi pravo iz kuhinje.
Sve je potrebno su: narandže, jabukovo sirće i soda bikarbona.
Kore od narandži stavite u teglu i zalijte sirćetom. Ostavite tako da odstoji pet dana, a potom procijedite. Pospite sodu bikarbonu po rerni, a preko pospite dobijenu tečnost. Sačekajte 20 minuta i počnite čistiti.
Kako se riješiti buđave vlage sa zidova?
Ovo je rješenje za vaš problem! Buđ sa zidova kao rukom odnesena!
Buđ od vlage u vašem domu nije samo estetski problem, već prijeti da bude izvor mnogih bolesti i zdravstevih problema. Ipak, nije nerješiva situacija.
Skoro u svakom domu postoji buđ. Mi ćemo vas uputiti kako da prepoznate plesan i kako da eliminišete male infiltracije, kao i one velike koje su izmakle kontroli.
Plesni su dio prirodnog okruženja. Na otvorenom, uloga buđi jeste da uništi trule organske materije, kao što je opalo lišće i trula stabla drveća, ali u zatvorenom prostoru buđ je potpuno nepoželjna. Plesni koje postoje u vazduhu nevidljive su golim okom i plutaju po spoljašnjem i unutrašnjem vazduhu. Kada pronađu vlažno mjesto, one se nastanjuju i razvijaju. Postoje mnoge vrste buđi, ali ni jedna se neće razviti bez vlage ili vode.
Jedan od najvažnijih razloga zašto buđ ne treba da postoji u vašem životnom prostoru jeste njihova mogućnost da izazovu razne zdravstvene probleme. Plesni proizvode alergene, supstance koje mogu izazvati alergijske reakcije, iritacije i, u nekim slučajevima, potencijalno toksične supstance (mikotoksine). Alergijske reakcije obuhvataju simptome tipa groznice, kijanje, curenje nosa, crvene oči i osip (dermatitis). Alerijske reakcije su veoma česte, a mogu biti neposredne ili odložene. Plesni također mogu izazvati napade astme, a može doći i do iritacije pluća ili drugih respiratornih organa.
Kao što smo već spomenuli, buđ se razvija na mjestima gdje ima puno vlage.
Kako prepoznati buđ?
Your ads will be inserted here by
Easy Plugin for AdSense.
Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.
Prepoznat ćete je po ustajalom mirisu i tamnoj boji, obično crnoj, braon, žutoj ili zeleno-plavoj. Najčešće se razvija u kupatilu, podrumskim zidovima, drvenim površinama, vlažnim uglovima, pa i u tepisima. Buđ se veoma brzo razmnožava, a intenzitet postojanja buđi zavisi od način na koji grijete i provjetravate kuću, znatno mogu da pogoršaju situaciju.
Kako nastaje buđ?
Ukoliko je vlažnost vazduha u prostoriji iznad 60 ili 65 posto, uz temperaturu od 20 stepeni, dolazi do “znojenja” hladnih zidova i kvašenje zaklonjenih uglova. U ljepilu ispod tapeta ili u zidnim bojama nastaje idealno hranilište za buđ. Pravilno provjetravanje je jedini lijek protiv takvog razvoja situacije, a svijež sobni vazduh trajno zagrijan do 20 stepeni spriječit će pojavu gljivičnih kolonija.
Kako biste spriječili ovu situaciju, predlažemo vam kako da bezbjedno održavate svijež zrak u vašem domu, a da zaobuđete pojavu buđi u ćoškovima. Ma kako oštra bila zima, unutrašnje strane zidova ne smiju se nikad ohladiti ispod 16° C.
Najopasnije je ukoliko vršite trajno provjetravanje, što je zapravo stalno odškrinut prozor. Na taj način iz stana nestaje gotovo sva toplina, a unutrašnje površine zidova i pod ispred prozhom od deset minuta. Što je promaha jača, provjetravanje može biti kraće, jer je najvažnije u što kraćem roku izmjeniti što više zraka. Ako pri kuhanju ili tuširanju nastaje puno pare, treba je odmah provjetriti kako se voda ne bi nakupljala u površinskoj strukturi zidova. Jer, bez vode nema ni buđi.
Ukoliko se i pored ovih preporuka u vašem domu stvara buđ, mi vam preporučujemo zaista najdelotvornije sredstvo koje će učiniti da buđ nestane u najbržem mogućem roku.
Ukoliko je neku od prostorija u vašem domu zahvatila buđ, sve što treba da uradite jeste da očistite slojeve zida koji su zahvaćeni i nanesete dva sloja Steracryl Inhibiting Matt-a.To je akrilna boja za zidove protiv buđi koja sadrži fungicide.
Idealno i za zidove i za plafone, sa mat završnim efektom. Dva sloja pomenutog proizvoda učiniće da buđ bude kao rukom odnesena. Boja za zidove protiv buđi idealna je za prostorije koje imaju visok nivo pare i kondenzacije, kao i za prostorije bez prozora i ventilacije.
Recept za lek koji ubija sve vrste bakterija i gljivice
Ovaj lek ima snažnu antivirusnu i antigljivičnu formulu, poboljšava cirkulaciju krvi i limfe u svim delovima tela, a uspešan je lek protiv gljivice candide.
Prema narodnim pričama, mnogima je pomogao u izlečenju raznih virusnih, parazitskih, bakterijskih i gljivičnih infekcija, a tajna se krije u domaćim, prirodnim sastojcima.
Recept
Sastojci:
700 ml svežeg jabukovog sirćeta
četvrtina šoljice usitnjenog belog luka
četvrtina šoljice usitnjenog crnog luka
2 sveže ljute paprike
četvrtina šoljice rendanog đumbira
2 kašičice rendanog rena
2 kašičice kurkume u prahu ili 2 komada korena kurkume
Priprema:
U većoj posudi pomešajte sve sastojke osim sirćeta pa ih prebacite u staklenu teglu. Pazite da se dve trećine tegle sastoji od suvih sastojaka, a ostatak popunite jabukovim sirćetom. Teglu potom dobro zatvorite pa protresite da se sastojci i sirće izmešaju. Čuvajte pripravak na suvom i hladnom mestu dve nedelje, nekoliko puta dnevno promućkajte teglu pa nakon dve nedelje pripravak izgnječite i
procedite kroz gustu gazu. Nakon što to uradite, slobodno ga čuvajte na sobnoj temperaturi.
Primena:
Pojedite jednu kašiku pripravka svaki dan kako biste pobedili loše bakterije u telu i ojačali imunitet.Postepeno pojačavajte količinu tako da najviše u danu upotrebite jednu šoljicu pripravka. Ako bolujete od neke infekcije ili ozbiljnije bolesti, možete pojesti po jednu kašiku pet do šest puta u toku dana.
kucnilekar.com
OSVJEŽAVAJUĆA JOGURT SALATA
Ukusna, brza i osvezavajuca salata.
Sastojci
500 gr. testenine
150 gr. kackavalja
200 gr. sunke
2 - 3 obarene sargarepe
15 kiselih krastavcica
1 kisela crvena paprika ili pecena crvena paprika
1 - 1,5 l. jogurta ( koristila sam ,, Moja kravica,,
200 gr. majoneza
Priprema
1.
U posoljenoj i pouljenoj vodi obariti testeninu. Zatim je plaknuti hladnom
vodom, dodati malo ulja i promesati. Ostaviti da se ohlade.
2.
Kackavalj, sunku, obarenu sargarepu, krastavcice i papriku iseci na kockice pa dodati u ohladjenu testeninu.
3.
Zatim dodati 1 l. jogurta i majonez pa sve dobro izmesati da se smesa sjedini. Sutradan posto ce testenina upiti
jogurt, ako je salata suva dodati jos 1/2 l jogurta.
4.
Salatu servirati u cije, a odozgo po zelji posuti sa malo rendanog kackavalja.
Meni je od ove smese ispala jedna velika cinija i cetiri male cinijice salate.
coolinarika.com
BRZA PICA ZA 15 MINUTA
Sastojci
5 soljice brasna
3 soljice mleko (toplo)
1 soljica ulje
1 kvasec
1 jaje
nadjev
kecap
rendani kaskavalj(zuti sir)
sampinjone
sunkice
Priprema
U vanglicu za mesenje staviti sve sastojke za testo i dobro izmiksirajte Dobicete testo koje nije puno tvdo i nemozete ga mesiti sa rukama .
Sa zlicom uzimate od testa i dasporedite na prthodno namazani pleh sa margarinom . ako nemozeite ramnomerno da rasporedite testo namrsite ruke pa sa ulje i raporedite .sloj treba staviti koliko mozete tanji .
Nad testo namazite kecap ,pa rendani sir ,sunkice ,sampinjone ovako i spremna pica neka odstoji 15-20 min pa pecite na 220 C oko 15 min.
Evo zašto je ovo najzdraviji obrok na svijetu: Ješćete ga svaki dan! (RECEPT)
Palenta ili kačamak je jelo koje je nastalo u sjevernoj Italiji. Narodni naziv palente je kačamak i od davnina smatrala se seoskim jelom. Veoma zdrava i ukusna, palenta se i priprema veoma lahko i može se konzumirati na razne načine u kombinaciji sa različitim namirnicama.
To je obrok koji je napravljen od bijelog ili žutog kukuruznog griza. Kukuruzno brašno ili griz imaju veoma pozitivan uticaj na cijelokupno zdravlje čovjeka. Najvažnija stvar kod ovog jela je činjenica da palenta ne sadrži gluten i može je konzumirati svako bez obzira na starost.
Idealna je za male bebe, za ljude koji vode računa o svojim kilogramima ili pak za one koji imaju problema sa probavnim sistemom.
Sastav palente i njene zdravstvene prednosti
Ovaj obrok sadrži dovoljno minerala, nutritijenata i vitamina koliko je tijelu potrebno da bi normalno funkcionisalo. Palenta ima veliki učinak na spriječavanje raznih bolesti, kao i na sve ukupno zdravlje čovjeka. Ona u svom sastavu ima prirodne masti tj. karitenoide i upravo te zdrave masnoće zaslužne su za palentine moći koje pospješuju bolji i kvalitetniji rad crijeva. Palenta je odlična u otklanjanju viška kilograma, jer takođe utiče i na dobro i zdravo varenje hrane.
Kukuruz je zaslužan za sve dobrobiti ovog ukusnog jela. Odmah iza pšenice i pirinča, kukuruz važi za najvažniju žitaricu na svijetu. To je jedna od najboljih namirnica koja ljudski organizam ispunjava dugotrajnom dobrom enegrijom.
Kukuruzno brašno sadrži veliki niz hranljivih supstanci. To brašno je veliki izvor folata, vitamina B6, K i E, pantotenske kiseline, tijamina, riboflavina i nijacina. Takođe može se pohvaliti sa velikim sadržajem fosfora, magnezijuma, cinka, kalijuma, bakra, selena i mangana.
Zahvaljujući baš kukuruzu koji sadrži palenta ima veoma mali broj kalorija u sebi, te je zbog toga idealan obrok za mršavljenje. Ona je jedna od najboljih i najefikasnijih namirnica koje se preporučuju kada su dijete u pitanju.
100 g palente sadrži oko 380 kalorija. Ona u svom sastavu ima samo prirodne materija tako da su i njeni ugljeni hidrati i lipidi pozitivni za ljudski organizam. Palenta je odličan izbor za bebe i djecu.
Zdrav obrok koji će oni obožavati pogotovu ako se iskombinuje sa jogurtom ili nekim povrćem koji mališani vole. Još jedan od razloga što je ovaj obrok idealan za djecu je to što palenta spriječava nagli pad imuniteta.
Smanjenje rizika od kancera jedan je od prednosti koje ljudskom organizmu pruža palenta. Naučno je dokazano na univerzitetu u Americi da se konzumiranjem kačamaka znatno smanju rizik pojavljivanja ove opake bolesti. Palenta će smanjiti rizik od raka debelog crijeva, kao i pojavljivanje hemoroida.
Jačanje ćelija debelog crijeva takođe je još jedan od uspjeha koji je zabilježen kod osoba koje su palentu uvrstili u svoje redovne obroke. Osim što će ih ojačati, palenta će takođe djelovati antioksidantno na cijelokupan organizam, ne samo na crijeva.
Smanjuje holesterol zahvaljujući dobrim mastima koje sadrži, kao i vlaknima i kompleksim ugljenim hidratima. Samim tim iz tih razloga, palenta će spriječiti i pojavljivanje viška kilograma. Konzumiranje ovog zdravog obroka donosi i korist kada je srčano i cirkularno zdravlje čovjeka u pitanju.
Postoji razlika između domaće i kupovne palente
Palenta koja se nabavlja u prodavnicama obogaćena je askorbinskom kiselinom tj vitaminom C i beta karotenom, te je samim tim nešto bogatija kada su vitamin A i C u pitanju od domaće, a kada je riječ o kalorijama, ugljeni hidrati i masti su slične količine u sastavu i domaće i kupovne.
Palenta tj. kačamak može se pripremati na dva načina. Svaki je veoma lagan i brz za pripremu. Da bi se napravila palenta na prvi način potrebno je u lonac staviti 3 i po šolje vode. Nakon toga dodaje se malo suncokretovog ulja i prstohvat soli. Kada sve to provri temperatura se smanjuje na minimun i sipa se jedna šolja kukuruzne palente uz konstantno miješanje.
Kod spremanja palente preporučuje se upotreba drvene kašike, zbog oksidacije metalne kašike. Uz ovaj ukusan obrok mogu se dodati neke zdrave sjemenke ili omiljeno povrće.
Drugi način na koji se kačamak može spremiti jeste sljedeći. U posudu se sipa litar i po vode. Zatim dodaje se jedna kašičica soli i sačekati da voda provri. Kada je voda ključala dodaje se 500 g kukuruznog brašna. Brašno će ostati na površini vode. U brašnu se drvenom varjačom napravi rupa i ostavi se da se tako kuha na umjerenoj laganoj vatri. Poslije izvjesnog vremena brašno će se stopiti sa vodom i tada je palenta, ukusna i zdrava, spremna za konzumiranje.
Od palente mogu se spremati i razna jela, a jedno od njih su ukusne i zdrave projice.
Sastojci potrebni za projice od palente su sljedeći:
150 g kukuruzne palente
3 jaja
200 g brašna
300 g sitnog sira, nemasnog
1 kašičica soli
1 prašak za pecivo
200 ml jogurta
100 ml suncokretovog ulja
Dok se priprema smjesa potrebno je rernu uključitina 200 stepeni. U jednu činiju umute se jaja sve dok ne budu blago pjenasta i u njih se dodaje ulje i jogurt, a zatim se smjesa dobro umijesi sa mikserom. Nakon dobijanja homogene smjese dodaje se brašno i palenta sa kašičicom soli i sa praškom za pecivo.
Preporučljivo je koristiti bez glutensko brašno u tom slučaju. Kada se svi sastojci dobro promiješaju i izjednače dodaje se sitan izmrvljen sir. U modlice ili u veći pleh sipa se smjesa koja je prethodno namazana sa malo ulja.
Projice se peku na 190 stepeni sve dok ne porumene, a može se i čačkalicom provjeriti da li su dovoljno pečene. Ukoliko čačkalica koja je ubodena u projicu ostane suha, to je znak da su dovoljno boravile u rerni i mogu se izvaditi da odstoje na sobnoj temperaturi pet minuta prije konzumiranja.
Dijeta sa palentom i jogurtom
Dijeta u kojoj su glavni akteri jogurt kao mliječne masti i palenta u posljednje vrijeme veoma je popularna. Jogurt se često koristi u mnogim dijetama, jer on takođe utiče na regulisanje probave i mršavljenja generalno. Rezultati će biti još bolji i jači kada se kombinuje sa palentom. Za ovakav vid dijete najbolje je koristiti organski kukuruz i domaću palentu miješati sa jogurtom koji u sebi sadrži mali nivo masti. Tanjir palente sa jogurtom potrebno je konzumirati dva puta u toku dana, najbolje ujutru i uveče. Uveče je preporučljivo dva do tri sata prije spavanja.
Izvor: cajeviza
KUMINA LEDENA TORTA BEZ PEČENJA OČAS POSLA GOTOVA
Sastojci
1 l mleka
250 gr šećera
2 kesice (20gr) želatina u prahu
400 gr šlaga u prahu
300 gr mlevene plazme
500 gr smrznutih malina
2 kesice (80gr) šlaga u prahu + mleko/ voda
Priprema
1.
Mleko i šećer zagrevati na laganoj vatri dok ne proključa.
Skinuti sa vatre i dodati želatin, predhodno pripremljen po upustvu sa kesice. Dobro promešati dok se sav želatin ne rastopi pa ostaviti da se ohladi na sobnoj temperaturi (3-4h), a potom i u frižideru (3-4h).
2.
Nakon što se mleko dobro ohladilo i želiralo, umutiti ga mikserom, pa dodati prah za šlag. Nastaviti sa mućenjem dok se sve lepo ne ujednači i postane kremasto.
3.
U 2/3 smese dodati mlevenu plazmu (ili neki drugi keks), a u 1/3 dodati smrznute maline (ili neko drugo crveno voće).
4.
Dublju posudu ili tepsiju obložiti folijom pa sipati 1/2 smese sa keksom, zatim celu smesu sa malinama, pa na to preostalu smesu sa keksom.
5.
Tortu odložiti u zamrzivač na nekoliko sati ili preko noći. Nakon hlađenja, tortu prevrnuti na tacnu, skinuti foliju i ukrasiti šlagom (pripremljenim po upustvu sa kesice) i uživati odmah!
6.
Ostatak torte, vratiti u zamrzivač (može i u frižider) do sledeće degustacije :)
Napomene:
Pre degustacije, pročitati moj komentar #10 i 19! ;)
PRIJATNO!!!
Posluživanje
Ukoliko ne želite tortu ukrašavati šlagom, možete svako parče servirati uz dodatak šlaga i malo voćnog preliva!
Ukus zaista poseban. Evo kako da napravite odličan domaći zdravi sok od zove.
Zova (Sambucus nigra) je biljka specifičnog mirisa i oblika cvjetova, uz to i vrlo ljekovita. Svi njeni dijelovi, i korjen i cvijet i plod čuvaju zdravlje i vitalnost, pa nije loše da je ima u svakoj kući.
sok-od-bazge
Mladi izdanci i mladi listovi beru se u proljeće, cvjetovi za vrijeme cvjetanja u maju i junu, plodovi nakon dozrijevanja, a kora od februara do novembra.
Sastojci:
– Oko 25 komada lijepo pracvalih cvjetova zove
– 4 kg sitnog
šećera
– 125 grama limunove kiseline (po mogućnosti u kristalnom prahu)
Priprema:
Isprati cvjetove zove u vodi, a potom ih potopiti u 4 litre vode i ostaviti 24 sata da stoji. Sutradan procijediti i dodati u vodu 4 kg šećera i 125g limunove kiseline, potom dobro promiješati da se šećer rastvori. Ako ne postignete odmah rastvaranje šećera možete nakon nekoliko sati ponovo izmiješati. Ostavite tako jos 24 sata da odstoji i sirup je gotov.
Razblažite sa vodom po želji i imajte zdravo piće za sebe i goste. Sok čuvajte u tamno staklenim bocama u tamnoj prostoriji gdje nije puno toplo.
Izvor: namirnice
KAKO SE PRAVI SLATKO OD VIŠANJA....DETALJAN RECEPT
Sastojci:
1 kg očišćenih višanja
(bez koštica)
1 kg šećera
200 ml vode
Priprema:
1. Očišćeno voće staviti u veću šerpu i svaki sloj voća posuti šećerom (najbolje je da voće bude posloženo u jednom sloju ali nije neophodno). Prekriti i ostaviti preko noći, da višnje otpuste sok.
2. Sutradan, dodati vodu (naročito ako je voće slabo pustilo tečnost), pa voće prokuvati na jakoj temperaturi. Kada provri nastaviti kuvanje na umerenoj temperaturi, povremeno protresti šerpu i redovno skidati penu s vrha. Kuvati dok se ne dobije malo ređa gustina meda (oko sat vremena).
3. Skloniti sa vatre, prekriti mokrom krpom i ostaviti da se potpuno ohladi.
4. Čiste tegle puniti slatkim od višanja, zatvoriti i čuvati na hladnom mestu.
Kleopatrina krema protiv starenja: Napravite sami po starom zapisu koji je dokazano djelotvoran
Za kraljicu Kleopatru iz Egipta govorilo se da je imala moć i da je mogla osvojiti muškarce samo jednim pogledom, a njena ljepota i njena šarmantnost naravno, očarali su 2 najvažnija muškarca njenoga doba, Julija Cezara i Marka Antonija.
U Kleopatrino vrijeme, ljudi su se služili sa čak 21 ulje aromatična da bi štitili kožu od sunca, liječili strije, bore i celulit…
Historija održavanja tijela otkriva neke od metoda za uljepšavanje misteriozne Kleopatre i Egipćanki uopće.
Sposobnost kože da ostane navlažena je važan dio u održavanju elastičnosti i vitkosti. Kako koža stari ili se izlaže vanjskim dijelm te nestaje sposobnost zadržavanja hidratantnosti, postaje beživotna i javljaju se bore. Med pak privlači i zadržava vodu i zato je prirodni temelj za raznovrsne ovlažene proizvode uključujući losione za čišćenje, kreme, šampone i balzame…
S toga nije čudo što je jedan od mednih sastojaka upravo glavni u ovom receptu
Kleopatrina mast protiv starenja kože:
Pčelinji vosak prelijte uljem lavande . Malu količnu ulja ostavite sa strane. Pomješajte ostale sastojke u dubljoj posudi. Pomješajte sastojke tako da dobijete gustu pastu.
U mikrotalasnoj zagrijte vosak i ulje da se istope. Istopljeni vosak i ulje dodajte prvobitno smjesi , pa dobro umutite da se stvori kremasta pasta.
Vratite je u teglicu i vaša krema je spremna za nanošenje!
U kremu mažite pred spavanje i ujutru će vas dočekati meka, nježna i hidrirana koža i zategnuta bez bora.
izvor: http://biljna-medicina.blogspot.ba
DA VAS ZAOBIĐE RAK: RECEPT POZNATE DOKTORICE ZA IZBACIVANJE TOKSINA IZ TIJELA
Ona kaže, najgore od svega je što ne izbacujemo toksine iz svog tijela, a trebali bi, jer nam to dovodi do stvaranja raka.
Sve što će vma biti potrebno su sljedeći sastojci:
– 1 velika kašika meda
– 500 g mrkve
– Šaka suhog grožđa
– 500 g cvekle
– Šaka suhih kajsija
Priprema se na sljedeći vrlo jednostavan i lak način, a evo i koji:
Sve sastojke ubacite u emajlirani lonac, osim meda, a zatim naspite vode. Kada ste to uradili pustite da voda proključa na vatri, a zatim odmah skinite sa nje. Ostavite s astrane da se ohladi, te dodajte med. Ostaviti poklopljeno da stoji 12 sati,a zatim procijediti. Tečnost prepsite u jendu staklenu flašu.
Tri puta dnevno, prije svakog glavnog obroka, uzimajte po 1-1,5 dl ove dobivene tekućine.
Izvor: megagiga.info
BRZO I JEDNOSTAVNO LISNATO TESTO!
Sprema se veoma brzo, nema mazanja vise puta, a rezultat je savrsen, topi se u ustima.
Sastojci
3 case brasno
1 jaje
1 zlica ulje
1 zlica ocat
1 zlicica secer
1 zlicica soli
1 casa vode
200 gr. margarina (za premaz)
Priprema
Casa je od 250 ml.
Sipajte u vanglu brasno, sol, secer, ulje, ocat, jaje i polako dodajuci vodu mesite. ovaj put je meni trebalo jos dve zlice plus vode, valjda je jaje bilo manje nego uobicajeno... znaci testo treba da je ne mnogo meko...
Ostavite ga da se odmori dvadesetak min. te ga podelite na cetiri dela.
Svaki deo rasucite sto tanje mozete i premazite ga sa omeksalim margarinom ( 1/4 od 200 gr,)
Nakon toga, zavijte koru oko "sukala", kao rolat.
Ostrim nozem prerezite rolat, te otvorite testo,
dobije se forma pravougana, pa je preklopite.
zavijte je u najlon foliju i stavite u frizider.
tako uradite sa sva cetiri dela. Neka stoje u frizu nekoliko sati.
svaki dio razvijte i oblikujte po zelji, Ovaj put sam koru presekla na 6 dela i filovala mljevenim mesom, pa zavila u male rolatice. Pekla sam ih na 200 C dok su lepo porumenili.
Posluživanje
Lakse da ne moze biti, a lista seeeee...
coolinarika.com
Snežin kolač. ZA 30 MINUTA.
Ovaj kolač je jako brz i lak za pripremu.
SASTOJCI
crna kora
• 5 žumanaca
• 5 kašika šećera
• 3 kašike brašna
• 2 kašike kakaoa
• 4 kašike vrele vode
• 3 kašike ulja
• ½ paketića praška za pecivo
bela kora
• 5 belanaca
• 5 kašika šećera
• 5 kašika brašna
• 3 kašike ulja
• ½ paketića praška za pecivo
fil
• 200 gr šećera
• 1 deci mleka
• 120 gr margarina
• 120 gr mlevenih oraha ili kokosa
• 2 -3 kašike prezle
• 3 kašike kakaoa
PRIPREMA
Umutiti sastojke za crnu koru, sipati u podmazan i pobrašnjen pleh i staviti u rernu da se peče, peći na srednjoj temperaturi ,za to vreme umutiti sastojke za drugu koru odnosno belu koru i kad je crna kora skoro pečena izvaditi iz rerne i preliti smesom za belu koru
i vratiti u rernu.
Sve sastojke za fil treba prokuvati s tim što orahe odnosno kokos dodati na kraju.
Kolač preliti sa filom kad se i jedno i drugo malo prohladi
Posuti kolač sa mlevenim orasima ili kokosom
coolinarika.com
HRONIČNO STE UMORNI? Obavezno napravite sebi ovaj napitak! (RECEPT)
Sastojci:
– 12 češnja (delova) bijelog luka (po mogućnosti domaćeg)
– pola litre crnog vina (po mogućnosti domaćeg)
Priprema:
Češnjeve bijelog luka očistite, isecite na četvrtine i stavite u staklenu flašu. Dodajte pola litra crnog vina i flašu dobro zatvorite. Držite je na sunčanom/svijetlom mjestu oko dvije sedmice (14 dana). Svaki dan je nekoliko puta protresite, kako bi se sastojci izmješali.
Nakon dvije sedmice, procijedite sadržaj iz flaše i ponovo je vratite u istu flašu koju ste prethodno isprali. Uzimajte 1 kafenu kašičicu tri puta dnevno, u periodu od mjesec dana.
Upozorenje:
Ovo je snažan napitak za čišćenje i jačanje krvi pa ga primjenjujte u razmaku od 6 mjeseci između dva tretmana.
Izvor: dnevno
Ova namirnica se bori protiv DEPRESIJE bolje od bilo kojeg lijeka!
Depresija je stanje u koje lako padnu i mladi i stariji. Ne smije se nikako zanemarivati niti shvatati olako. Pogotovo obratite pažnju na svoje dijete. Bitno je da imate dobru komunikaciju i da znate šta se sa vašim djetetom dešava.
Nemojte nipošto zanemarivati djetetove probleme, pa čak i da za vas uopšte nisu ozbiljni. Sa djetetovog shvatanja je to ozbiljno. Razgovarajte sa djetetom i naravno ukoliko vidite potrebu, odvedite ga psihologu. Pa, svakom od nas je nekad potreban psiholog.
Svako ko je depresivan, treba se okružiti voljenim osobama i raditi ono što voli. Nemojte se povlačiti u sebe i zatvarati u kuću. Imajte na umu da sve ima gore od goreg i da stanje sa kojim se suočavate nije najgore. Borite se, ne posustajte, potražite pomoć.
Ovdje ćemo vam navesti i neke od namirnica koje vam mogu pomoći da ne budete depresivni, a uz to će još poboljšati vaše zdravlje uopšte:
Borovnice
Borovnice su bogate vitaminima, čiste naš organizam, popravljaju krvnu sliku. Osim toga, ubijaju i ćelije raka. Pored ovih prednosti utiču i na naše raspoloženje, oslobađaju nas od stresa i čine nas energičnijima.
Banane
Banane su bogate kalijumom koji je bitan za srce, a dobre su i za crijeva zbog svojih vlakana. Pored toga, utiču na ispuštanje hormona sreće- serotonina, pa dobro dođu kod depresije.
Špinat
Špinat je bogat mineralima, vitaminma, posebno je bogat magnezijumom. Daje nam snagu i potiče lučenje navedenog hormona sreće.
Zeleni čaj
Zeleni čaj čisti naš organizam, ali i čini da s eosjećamo puni energije i raspoloženiji.
Čaj od matičnjaka
Matičnjak ima dejstvo sedativa, prepručuje se čaj od matičnjaka kako biste se smirili.
Izvor: megagiga.info
BRZI KOLAČ SA JAGODAMA
Sastojci
Za testo
4 Jaja
150g Secera
4 supene kasike Mleka
130g Brasno
Pola kasicice Prasak za pecivo
Puter za premazivanje Pleha
Brasno za posipanje pleha
Za prekrivanje
500g Jagoda
1 kesica Zelatina
Priprema
1.
-Odvojiti zumanca od belanaca.
2.
-Mutite zumanca sa secerom oko 5 min mikserom.
3.
-Umutiti belanca i spojiti sa umucena zumanca.
4.
-Dodati 4 kasike mleka i brasno sa praskom za pecivo(pola kasicica).
5.
-Smesu sipajte u okrugli pleh precnikom oko 30cm, koji ste prethodno podmazali i posuli brasno.
6.
-Pecite u zagrejanoj rerni oko 15 min.
7.
-Na gotovo testo poredjajte polovine jagoda i sipajte preko zelatin koji ste pripremili na osnovu upustva iz kesice. Za pripremu zelatina mozete koristiti sirupa od jagode.
BRZE PLAZMA BOMBICE ZA 10 MINUTA…OBAVEZNO PROBATI JER SU FANTASTIČNE
Sastojci
300 gr mljevenog plazma keksa;
50 ml ruma;
100 ml soka po želji;
250 gr margarina za kreme;
250 gr šećera u prahu;
200 gr čokolade za kuhanje;
60 gr prženih mljevenih lješnjaka;
50 gr kokosa + malo za posipanje;
50 gr žele bombona;
malo ulja za sjaj čokolade.
Priprema
1.
Plazma keks preliti sa rumom i sokom.
2.
U posebnoj posudi umutiti margarin sa šećerom u prahu.
3.
Na pari otopiti 200 gr čokolade za kuhanje. 100 gr čokolade dodati u margarin, a 100 gr pomiješati sa malo ulja, pa ostaviti po strani za prelivanje kugli.
4.
Margarinu i čokoladi dodati natopljenu plazmu, 60 gr mljevenih lješnjaka, 50 gr kokosa i 50 gr sjeckanih žele bombona.
5.
Masu dobro izmiješati (najbolje mikserom) i ostaviti na kratko u frižider da se masa stegne.
6.
Čvrstu masu oblikovati u kugle željene veličine, preliti ih čokoladom i posuti sa malo kokosa.
Posluživanje
Prije služenja dobro ih ohladiti, a onda se prepustiti uživanju…
Pretplati se na:
Postovi (Atom)