Bidra je tradicionalni dizani kolač našeg Međimurja, a naziv je dobio po istoimenoj glinenoj posudi kanaliranih bokova u kojoj se pekao i bio je obavezan u svim svečanim prilikama, a blagdanski stol bez bidre jednostavno je bio nazamisliv.
Sastojci
Za kvas
20 g svježeg kvasca
50 ml toplog mlijeka
1 čajna žličica šećera
2 čajne žličice brašna
Za dizano tijesto
400 g glatkog brašna
150 g oštrog brašna
1 jaje
200 ml mlijeka
80 ml ulja
60 g maslaca
5 čajnih žličica šećera
1/4 čajne žličice soli
ribana korica limuna
Nadjev od lješnjaka
180 g mljevenih lješnjaka
100 ml mlijeka
100 g šećera
1 vanili šećer
40 g maslaca
40 g grožđica
1 jušna žlica ruma
Nadjev od rogača
150 g mljevenog rogača
125 ml mlijeka
100 g šećera
30 g maslaca
2 jušne žlice domaćeg pekmeza od šljiva
Za premaz
1 žumanjak
1 jušna žlica vode
Priprema
1.
Kvasac, brašno i šećer rastopite u mlakom mlijeku i ostavite na toplom da nabubri.
2.
U posudi pomješajte brašno sa soli i šećerom, dodajte dignuti kvasac, rastopljeni mlaki maslac, mlako mlijeko, te ulje, jaje i limunovu koricu , dobro izmiksajte nastavcima za dizano tijesto i ostavite u pokrivenoj posudi na toplom mjestu da se tijesto digne i udvostruči volumen. Zatim ga lagano premjesite i još jednom ostavite da se digne.
3.
Za to vrijeme pripremite nadjev. Za nadjev od lješnjaka zakuhajte mlijeko sa šećerom i vanili šećerom, te u vruće dodajte mljevene lješnjake, listiće maslaca, grožđice i rum. Za nadjev od rogača također zakuhajte mlijeko sa šećerom, te u vruće dodajte mljeveni rogač, listiće maslaca i domaći pekmez od šljiva. Sve dobro promješajte i ostavite da se ohladi do mlakog. Za bidru je vrlo bitno da vam ni nadjev ni tijesto ne smiju biti niti pretvrdi niti mekani.
4.
Dignuto tijesto prebacite na pobrašnjenu površinu i podijelite na dva dijela. Tijesto razvaljajte u pravokutnik, premažite prvim nadjevom i po dužoj strani savijte u roladu. Isto ponovite s drugim tijestom i nadjevom. Ukoliko vam se čini da je nadjev pregust dodajte mu još žlicu kipućeg mlijeka. Nadjev se mora lagano premazivati, ali nikako ne smije biti mekan.
5.
Sada savijače složite jednu do druge, te ih isprepletite jednu oko druge. Isprepletene savijte u krug i pažljivo ih prebacite u prethodno namašćenu bidru. Prekrijte kuhinjskom krpom i ostavite stajati na toplom otprilike 40 minuta tj. dok ne udvostruče volumen (ovisi o temperaturi prostorije).
6.
Razmutite žumanjak s vodom, premažite bidru i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 °C na donjoj rešetki. Moja bidra se pekla punih 55 minuta, ali sam je već nakon 20 minuta pećenja prekrila odozgo dvostrukom aluminijskom folijom, kako mi ne bi dobila pretamnu boju.
7.
Za dodatan sjaj poslužite se bakinim trikom: u šalici dobro razmutite 3 čajne žlice šećera sa 4 čajne žlice mlake vode, te premažite bidru još vruću, čim je izvadite iz pećnice.
Pečenu bidru ostavite u posudi otprilike 30 minuta da se malo ohladi, a zatim je izvadite iz posude, zamotajte u krpu i ohladite do kraja. Bidra se reže i poslužuje potpuno hladna.
Posluživanje
Ovdje možete saznati nešto više o tradicionalnoj međimurskoj bidri
Nema komentara:
Objavi komentar